"Planeta na nowo.
W cyrkularnym świecie nie ma odpadów"

PROJEKT EDUKACYJNY

Zrzut ekranu 2022-11-21 125842.png

PROJEKT EDUKACJI CYRKULARNEJ DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ SZKÓŁ LICEALNYCH I TECHNIKÓW Z WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

przygotowany przez Instytut Innowacji  i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO

O projekcie

“Planeta na nowo. W cyrkularnym świecie nie ma odpadów” to kompleksowy projekt edukacyjny wzmacniający świadomość ekologiczną mazowieckich uczniów/uczennic oraz nauczycieli/nauczycielek. Projekt ma na celu zachęcenie młodzieży do codziennego działania w zgodzie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), w której żaden produkt się nie marnuje ani nie zaśmieca środowiska. Program ten pomaga zrozumieć rzeczywistość kontrastów, w której marnują się tony jedzenia i ubrań, kiedy w tym samym czasie miliony ludzi są ich pozbawione pełnowartościowego posiłku… 

W ramach projektu odbyło się: 10 lekcji pilotażowych w mazowieckich szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych, 6 szkoleń online dla nauczycieli_nauczycielek, 4 szkolenia dla kadry zarządzającej, w których wzięło udział ponad 1100 osób. Edukacyjne spotkania z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą poruszyły kwestie m,in. zmian zachodzących w sposobach produkcji i projektowania produktów oraz usług, hierarchia działań cyrkularnych rezygnuj, ograniczaj, napraw, podaj dalej) -  jej założeń oraz realnego wpływu na rzeczywistość, sprawdzonych dobre praktyki i inspiracji do wykorzystania w szkolnych działaniach. Wszystkie działania projektowe odbywały się od maja 2022 do końca listopada 2022. Nagrania szkoleń oraz materiały edukacyjne dostępne są poniżej do pobrania.

Projekt został objęty patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie, materiały edukacyjne powstały przy wsparciu Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenie Nauczycieli.

Nagrane szkolenia:

Zachęcamy również do zapoznania się z filmikiem, który objaśnia zasady gospodarki obiegu zamkniętego:

(70) Wyjaśnienie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym - YouTube

Partnerzy projektu

Partnerami projektu są: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Polish Circular Hotspot, Ambasada Niderlandów w Polsce, firma REKOPOL.

Projekt został objęty patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie (nr patronatu 93/22/P), materiały edukacyjne powstały przy wsparciu Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenie Nauczycieli.

nowy pasek z logotypami.png