top of page

6. edycja Circular Week już za nami!

Przez pięć dni, od 23 do 27 października, przedstawiciele Unii Europejskiej, samorządowcy, przedsiębiorcy, a także ludzie nauki i menedżerowie zajmujący się gospodarką o obiegu zamkniętym (GOZ) dyskutowali o palących problemach naszej planety, modelach cyrkularnych i celach, jakie wszyscy musimy sobie postawić, żeby chronić zasoby Ziemi. Circular Week jest prestiżową międzynarodową serią wydarzeń poświęconych tematyce zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego (inaczej: gospodarki cyrkularnej), która co roku zyskuje na popularności, jest również ceniona wśród organizacji zajmujących się modelami GOZ. To w dzisiejszych czasach szczególnie ważne zagadnienie dla nas i naszej planety. Transformacja w stronę gospodarki obiegu zamkniętego jest drogą naturalną i konieczną, jeśli chcemy, żeby nasze dzieci i wnuki mogły normalnie żyć.

Idea gospodarki obiegu zamkniętego (ang. circular economy), jaką od 6 lat promuje cykl wydarzeń Circular Week, zdecydowanie odpowiada na problemy świata, który bez większych zahamowań wykorzystuje dziś zasoby planety, nie myśląc o konsekwencjach takich działań. To model, zgodnie z którym surowce i produkty są zatrzymywane w obiegu gospodarczym tak długo, jak tylko jest to możliwe, zachowując przy tym swoją najwyższą wartość. Wszyscy musimy wiedzieć, jakie korzyści zapewnia zamykanie obiegu oraz jak zbawienny wpływ na środowisko, bioróżnorodność i zmiany klimatyczne ma zrównoważona konsumpcja oraz produkcja. Circular Week promuje również skuteczne, innowacyjne i zielone rozwiązania oraz efektywne zmiany systemowe. A więc edukacja, świadomość, zmiana sposobu myślenia i zachowań konsumentów i modeli biznesowych oraz nasza wspólna odpowiedzialna postawa – oto ratunek dla planety i podarowanie dobrej przyszłości kolejnym pokoleniom.


Circular Week 2023 rozpoczął się w poniedziałek 23.10.23 r. prezentacjami i dyskusjami wokół problemu zrównoważonych opakowań. Swoim udziałem spotkanie w Ambasadzie Wielkiej Brytanii uświetnili m.in. Anna Clunes – Ambasadorka Wielkiej Brytanii w Polsce, Reinier Schlatmann, Prezes Zarządu DS. Smith, Jerome Acosta – Project Manager z Grupy Albea, Jakub Tyczkowski, Prezes Zarządu Rekopol, Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna UNEP/GRID, Anna Sapota, Tomra i Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca Plastics Europe Polska.


We wtorek (24.10) w pięknym warszawskim Centrum Kreatywności Targowa odbywały się prezentacje i rozmowy na temat biogospodarki oraz żywności – to wielkie obszary do wykorzystania w modelu GOZ. Opowiadali o tym m.in. Simone Maccaferri, CBE JU, Tomasz Calikowski, specjalista ds. Polityki w Dyrekcji Generalnej Badań i Innowacji KE i Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” – partnera naszego wydarzenia, ekspertka z zakresu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej oraz Europejskiego Zielonego Ładu – w odniesieniu do rynku rolno­‑spożywczego oraz rolnictwa zrównoważonego. Swoje umiejętności w kuchni, w której rządzą modele cyrkularne, zaprezentował na żywo Filip Lundin ze Szwecji, znakomity kucharz i przedsiębiorca.


Środa (25.10) upłynęła pod znakiem międzynarodowej konferencji Mazovia Circular Congress, która zgromadziła w stolicy mnóstwo szacownych gości w kultowym Kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej. Zainteresowanie tematem modeli cyrkularnej przerosło nasze oczekiwania. Wyjątkowe prezentacje i dyskusje to zasługa wielu prelegentów, wśród nich byli Ladeja Godina Košir, MSc - założycielka i Dyrektorka Wykonawcza organizacji Circular Change, współprzewodnicząca Europejskiej Platformy Interesariuszy, Antony Buchan - Kierownik Obszaru Wsparcia dla Władz Lokalnych w ReLondon, Pavel Zedníček - Dyrektor Generalny Instytutu Gospodarki Opartej na Modelu Cyrkularnym (INCIEN), Hugo Delahaye - Menedżer Projektów Europejskich w Departamencie Gospodarki Opartej na Modelu Cyrkularnym Miasta Roubaix, Ioannis Bakas - Ekspert ds. Monitoringu Gospodarki Opartej na Zasadach Cyrkularnych w Europejskiej Agencji Środowiska, Agata Czachórska - Kierownik ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie IKEA, Ewelina Szczech Pietkiewicz - Adiunkt na SGH, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Maciej Bukowski - Ekspert ds. Analiz Międzynarodowych w Departamencie 3W w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Leszek Drogosz - Urząd Miasta Warszawa i Janez Potocnik - Współprzewodniczący Międzynarodowej Grupy ds. Zasobów, Partner w SYSTEMIQ, były Komisarz Europejski ds. Środowiska.


Czwartek (26.10)

O systemie depozytowo-kaucyjnym i cyrkularnych rozwiązaniach w miastach dyskutowano w czwartek (26.10) w Urzędzie Miasta Warszawy – Pałacu Ślubów. Zagadnienia przybliżali m.in. Robert Chciuk, Dyrektor Departamentu Gospodarowani Odpadami, Ministerstwo Klimatu, Robert Jansen – DPG DEUTSCHE PFANDSYSTEM GMBH, Niemcy, Marian Ac – przedstawiciel operatora DRS, Słowacja, Renata Juszkiewicz – Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji TBC, Anna Sapota, Tomra, Martin Basila, the CEO and Co-Founder of Sensoneo i Andrzej Łazęcki, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Miasta Krakowa.


Piątkowe wydarzenia (27.10) to spotkanie ekspertów w przepięknej Ambasadzie Królestwa Niderlandów i wymiana wiedzy na temat tekstyliów – czy i w tym obszarze jest szansa na zamknięcie obiegu? Po południu zaś odbył się happening w Galerii Handlowej Złote Tarasy, gdzie każdy mógł zobaczyć, co można wyczarować ze zużytych ubrań, a także jak je naprawiać i przerabiać. I jak można to łączyć z pomaganiem innym. Ten dzień uświetnili m.in. Agnieszka Oleksyn-Wajda, radca prawny, Dyrektor Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska, a także współtwórca i Kierownik Akademii Biznesu i Prawa w Sektorze Modowym oraz studiów podyplomowych z prawa środowiskowego i klimatycznego na Uczelni Łazarskiego, Maria Clara Jimenez - Makers Unite, Cathrine Barth - Nordic Circular Hotspot, Michael Kuhndt - Founder and Executive Director of the CSCP, Zuzanna Krzątała - Sustainability Manager at Vogue Poland, Antony Buchan - Head of Programme: LA Support, ReLondon, Maciek Łukasik - ING Bank, Zofia Piwowarek - Santander, Bertus Servaas - Vive Textile Recycling oraz dr hab. Małgorzata Koszewska - Politechnika Łódzka


Dziękujemy uczestnikom prezentacji, paneli dyskusyjnych i spotkań za tak liczne przybycie, inspirujące przemówienia i zaangażowanie, które w dzisiejszych czasach jest bezcenne, zwłaszcza w kontekście działań na rzecz Ziemi. Mamy nadzieję, że nowo nawiązane kontakty przysłużą się nam wszystkim – i kolejnym pokoleniom w Europie i na całym świecie.


Gorąco dziękujemy naszym partnerom strategicznym, biznesowym, medialnym i instytucjom, które udzieliły nam honorowych patronatów. Bez Waszego wsparcia Circular Week nie miałoby tak wielu odbiorców i wpływu na zmiany, których świat potrzebuje.


Do zobaczenia za rok!
Comments


bottom of page