top of page

Hackathon – kreatywność na najwyższym poziomie!

Hackathonowy weekend obfitował w emocje, innowacje i zaskakujące pomysły! Wydarzenie zorganizowane w Urban Lab Rzeszów zgromadziło blisko 60 uczestników z 13 zespołów – od uczniów i studentów lokalnych szkół, po doświadczonych przedstawicieli biznesu.


Przez dwa dni uczestnicy intensywnie pracowali nad rozwiązaniami cyrkularnymi dla pięciu lokalnych firm: TEXOM SP. Z O.O., GC ENERGY SP. Z O.O. GC ENERGY SP. Z O.O, Inżynieria Rzeszów S.A., Drukarnia Geokart oraz FIBRAIN. Poziom zaprezentowanych projektów był imponujący, a kreatywność uczestników zaskoczyła nawet jurorów!



Nagrodzone zespoły:

🏆 1. miejsce: „Trzech Muszkieterów”

Skład zespołu: Karol Skroban, Dawid Kogut i Bartosz Ignaś


Wyzwanie: Opracowanie praktycznych rozwiązań, które zwiększą efektywność recyklingu paneli PV oraz umożliwią odzysk komponentów do produkcji nowych elementów przemysłowych i instalacji elektrycznych oraz ich ponowne wykorzystanie w przemyśle.

Rozwiązanie: Zespół opracował innowacyjne mobilne centrum recyklingu dla zużytych paneli fotowoltaicznych, czyli ciężarówki z kontenerami wyposażonymi w aparaturę do recyklingu paneli PV. Wykorzystanie technologii laserowej w procesie defragmentacji paneli fotowoltaicznych okazuje się bardziej skuteczne pod względem ilości odzyskanych materiałów w porównaniu z innymi konwencjonalnymi metodami recyklingu. Dzięki technologii separacji laserowej rozwiązanie pozwala odzyskać aż 90% surowców, takich jak krzem, aluminium, szkło i metale szlachetne.


Innowacyjność rozwiązania:

  • Pierwsza mobilna jednostka do kompleksowego recyklingu paneli fotowoltaicznych – proces recyklingu odbywa się od początku do końca na miejscu, w dowolnej lokalizacji.

  • Kompaktowość i modularność – brak potrzeby budowy skomplikowanej infrastruktury oraz możliwość dostosowywania modułów recyklingowych do indywidualnych potrzeb.

  • Potencjał masowego recyklingu – dzięki mobilnym, kompaktowym jednostkom recyklingowym możliwe jest jednoczesne wdrożenie procesu w wielu lokalizacjach, co stwarza nowe możliwości na rynku europejskim.


Korzyści rozwiązania: Firma zajmująca się recyklingiem ma możliwość ponownego wykorzystania surowców oraz materiałów do ponownego użytku bądź sprzedaży. Zespół obliczył, że inwestycja zwróci się w około 6 - 10 lat z przychodem około 150 tys. miesięcznie.

Projekt przygotowano dla firmy GC Energy.


🥈 2. miejsce: Drużyna GEKON

Skład zespołu: Aleksandra Tomczyk, Antoni Rzeszuto, Jan Szerląg, Weronika Salach i Mikołaj Pączek

 

Wyzwanie: Firma szuka zrównoważonych rozwiązań w obszarze zagospodarowania odpadów i produktów ubocznych procesu drukowania. Zespół GEKON poszukiwał rozwiązań na ograniczenie produkcji makulatury, a także na ekologiczne podejście do utylizacji zużytych tonerów z maszyn drukujących

Rozwiązanie: Zespół wypracował rozwiązania na ekologiczną utylizację materiałów drukarskich  

Rozwiązania dla druku offsetowego:

  • UŻYCIE AI – Zmniejszenie ilości odpadów

  • DRUGIE ŻYCIE PAPIERU – Wypełnienie do paczek

Zbiórka i utylizacja tonerów:

  • Współpraca z okolicznym recyklerem


Korzyści rozwiązań:

  • redukcja kosztów o 70%

  • redukcja śladu węglowego o 50%

  • transparentność firmy

  • rozwój nowoczesnych technologii

Projekt przygotowano dla drukarni Geokart-International.


🥉 3. miejsce: Drużyna 4F 

Skład zespołu: Gabriela Wróbel, Alicja Bujny, Wioletta Kubicz, Łukasz Ledwoń i Marek Biskup.


Wyzwanie: Opracowanie praktycznych rozwiązań, które zwiększą efektywność recyklingu paneli PV oraz umożliwią odzysk komponentów do produkcji nowych elementów przemysłowych i instalacji elektrycznych oraz ich ponowne wykorzystanie w przemyśle.

Rozwiązanie: Recykling Paneli Fotowoltaicznych: Nowa Era z Elektrohydrauliką i AI

  • Elektrohydrauliczne rozdrabnianie paneli fotowoltaicznych

  • Wprowadzenie sztucznej inteligencji

 

Korzyści:

  • Obniżenie śladu węglowego

  • Zwiększenie odsetku odzysku surowców

  • Silna pozycja na rynku

  • Obniżenie kosztów

  • Innowacyjność firmy

Projekt przygotowano dla firmy GC Energy.


Nagrody dodatkowe:

🎖️ Wyróżnienia: FiberCycle i Dinusie – za innowacje w technologii światłowodowej dla FIBRAIN.

🎖️ Nagroda specjalna: ZSEco – za rozwiązanie pozwalające na ekologiczną utylizację materiałów drukarskich.


Hackathon pokazał, że młodzi ludzie świetnie rozumieją potrzeby biznesu i potrafią proponować nowoczesne, zrównoważone rozwiązania. Ich zaangażowanie i energia były imponujące i niezwykle budujące!

Hackathon zrealizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Instytutem Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju w ramach projektu „Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”. Partnerem wydarzenia było Centrum Innowacji Miejskich - Urban Lab Rzeszów.




Comments


bottom of page