top of page

Przemysł tekstylny: jego przyszłość i wyzwania w modelu obiegu zamkniętego

Circular Week 2023 Piątek, 27 października

Tego dnia eksperci, przedstawiciele biznesu i przedsiębiorcy skupią się na zagadnieniach związanych z tekstyliami i modą w kontekście cyrkularnym. Zachęcamy do udziału w spotkaniu, które odbędzie się 27 października 2023 r. w godz. 10.00 – 12.00 w Ambasadzie Królestwa Niderlandów, ul. Kawalerii 10 w Warszawie. Zapraszamy również do Złotych Tarasów, wyjątkowego miejsca w centrum stolicy, na popołudniowe prezentacje fachowców naprawiających ubrania i szyjących cuda ze zużytej odzieży. Mają oni również mnóstwo nowych pomysłów na wykorzystanie starych ciuchów!Pod koniec marca 2022 roku Komisja Europejska przedstawiła „Strategię UE na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych w obiegu zamkniętym”, mającą zagwarantować zharmonizowany, bardziej ekologiczny, nowoczesny i konkurencyjny rozwój tego sektora. Biorąc pod uwagę fakty takie jak to, że przeciętny Europejczyk wyrzuca rocznie ok. 11 kg wyrobów włókienniczych, a na świecie co sekundę spala się albo składuje ciężarówkę takich wyrobów, sprawa jest poważna i pilna. W latach 2000-2015 produkcja wyrobów włókienniczych (w ubraniach, meblach, pojazdach, budynkach czy sprzęcie medycznym) wzrosła prawie dwukrotnie, a konsumpcja m. in. obuwia i odzieży tak przyspieszyła, że do 2030 roku ma wzrosnąć o ponad 60 procent! Dobra wiadomość jest taka, że 1 czerwca 2023 roku PE przyjął za pomocą głosowania zalecenia dotyczące unijnej strategii, która ma realizować zobowiązania podjęte w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Od lat wielu ludzi pracuje – m. in. przy „New Cotton Project” finansowanym przez Unię Europejską, z 2020 roku – nad produkcją nowego włókna tekstylnego na bazie celulozy, a także roślin czy grzybni, które, jak się okazuje, można również wykorzystać do zastąpienia skóry zwierzęcej i tworzyw sztucznych. Naukowcy na całym świecie szukają alternatyw, które pozwolą chronić naturalne zasoby – dzięki mądremu, zrównoważonemu ich wykorzystaniu.

Skuteczny recykling, upcykling, produkcja tekstyliów z tkanin organicznych i dynamicznie działający model gospodarki obiegu zamkniętego – takie zachowania to jednocześnie zmniejszenie ilości odpadów, śladu węglowego, zmiana świadomości i postaw społecznych, to również dbałość o klimat i zasoby Ziemi.

Dokąd więc zmierza przemysł tekstylny? Jakie ryzyko niesie dzisiejsze linearne podejście branży do biznesu oraz co należy zrobić, by dynamicznie ruszyć w kierunku bardziej zrównoważonym? O tym będą dyskutować eksperci, przedsiębiorcy i przedstawiciele nauki, wśród których znaleźli się:

· Agnieszka Oleksyn-Wajda, radca prawny, Dyrektor Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska, a także współtwórca i Kierownik Akademii Biznesu i Prawa w Sektorze Modowym oraz studiów podyplomowych z prawa środowiskowego i klimatycznego na Uczelni Łazarskiego;

· Michael Kuhndt, założyciel i dyrektor wykonawczy CSCP

· Cathrine Barth I Martin Hagen, Nordic Circular Hotspot

· Przemysław Feliga i Katarzyna Sowa, 4F

· Zuzanna Krzątała, magazyn Vogue

· Magdalena Krukowska, magazyn Forbes

· Ewa Janczukowicz-Cichosz, LPP

· Dr hab. Małgorzata Koszewska, Politechnika Łódzka

· Maria Clara Jimenez i Santa Simule, Makers Unite.


Po zakończeniu spotkania w Ambasadzie Niderlandów gorąco zachęcamy do odwiedzenia Galerii Handlowej Złote Tarasy. Tam czekają na Was atrakcje!

Od godziny 12.00 w Galerii Handlowej Złote Tarasy w Warszawie, ul. Złota 59 będą na Was czekać duże atrakcje!

Zapraszamy każdą osobę zainteresowaną szyciem i przerabianiem ubrań, tworzeniem nowych rzeczy ze starych, oszczędzaniem zasobów szafy i tym samym Ziemi, a także tekstyliami i modą przez duże M, do odwiedzenia Złotych Tarasów i spędzenia czasu w niezwykle kreatywny sposób. – Od lat na bieżąco wdrażamy w Złotych Tarasach działania z zakresu ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance), jak zakup zielonej energii, segregacja odpadów czy ochrona zapylaczy, by dbać nie tylko o satysfakcję naszych klientów, ale przede wszystkim o środowisko naturalne – mówi Weronika Kendra, Marketing Manager CH Złote Tarasy, Cushman & Wakefield. Zajrzyjcie do galerii, będzie się dużo działo.

· „Nie wyrzucaj – naprawiaj, przerabiaj!” – pod tym hasłem marka 4F zachęca wszystkich do odwiedzenia stoiska, które będzie czekało na nich już od godziny 12.00 aż do 17.00. – Zapraszamy do naszego 4F Change Workshopu, organizowanego 27 października w Złotych Tarasach, w ramach Circular Week Fashion Day, który towarzyszy Mazovia Circular Congress 2023 r., gdzie razem z nami będziesz mógł stworzyć wyjątkowy upcyclingowy projekt. Odwiedź nasze stoisko, wybierz materiał z ubrań z drugiego obiegu marki 4F i zaprojektuj swój niepowtarzalny pokrowiec na telefon, kosmetyczkę lub przybornik! – z tego zaproszenia 4F po prostu trzeba skorzystać!


· Złote Tarasy odwiedzi również Maria Clara Jimenez Assmus, która reprezentuje holenderską tekstylną agencję kreatywną Makers Unite. Nasz wyjątkowy gość udowodni, że projektując czy tworząc ubrania, możemy wiele zrobić dla świata. Warto wiedzieć, że Makers Unite, gdzie pracuje Maria Clara, to miejsce niezwykłe pod wieloma względami. Jego misją jest wspieranie ludzi, którzy przybywają do Holandii z odległych miejsc na świecie. Firma pomaga im odkryć swój talent, pasje, nabyć praktyczne umiejętności, a potem znaleźć pracę. Wszystko odbywa się w duchu empatii – najpierw do człowieka, a potem planety. Pracownicy Makers Unite projektują, tworzą i dostarczają produkty w sposób zrównoważony, a przy tym zmieniają narrację świata wobec migracji. Spotkanie z Marią Clarą Jimenez Assmus to doskonała okazja, by poznać holistyczne podejście firmy do ludzi, biznesu i naszej planety. – Wierzę w rozwijanie dialogu i dążę do łączenia jednostek i organizacji w celu wspierania projektów o charakterze ekologicznym i społecznym – deklaruje Maria Clara. Brawo!


Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na temat wydarzeń podczas Circular Week 2023:

Commentaires


bottom of page