top of page

Raportowanie niefinansowe wyzwaniem dla przedsiębiorców – wywiad z Agnieszką Sznyk

Według danych Komisji Europejskiej, nowa dyrektywa CSRD wprowadzi obowiązek raportowania zrównoważonego rozwoju dla około 50 tys. firm w UE. W Polsce regulacjom tym podlegać będzie około 4-5 tys. podmiotów, obejmując szeroki zakres branż od międzynarodowych korporacji po start-upy.


Konieczność raportowania niefinansowego zacznie obowiązywać firmy w różnym czasie, w zależności od ich wielkości i obrotów. Jak się do tego przygotować?


Raportowanie Niefinansowe – wyzwanie dla przedsiębiorców

Prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju, Agnieszka Sznyk, zauważa, że choć początkowo obowiązek ten dotknie większe firmy, to przygotowanie raportu ESG może stanowić wyzwanie dla wszystkich przedsiębiorstw. Nowe standardy obejmują setki wskaźników, od analizy śladu węglowego po ocenę zgodności z Taksonomią UE, czyli rozporządzeniem klasyfikującym działalność gospodarczą jako zrównoważoną środowiskowo.


Raportowanie Niefinansowe – edukacja i współpraca kluczem do sukcesu

Niezbędne mogą okazać się nowe kompetencje, edukacja, inwestycja w kadry, a czasami także docelowa zmiana modeli biznesowych, strategii, czy procesów.

Prezes Sznyk podkreśla, że współpraca różnych dziedzin w przedsiębiorstwie jest kluczowa do skutecznego raportowania. Warto już teraz rozpocząć dostarczanie danych z obszaru ESG, nawet dla MŚP, które w najbliższych latach nie będą objęte obowiązkiem.


Raportowanie Niefinansowe – ludzie, procesy, narzędzia

Dyrektywa CSRD zobowiązuje firmy do raportowania cyfrowego, co zapewnia porównywalność i łatwe gromadzenie danych. Przedsiębiorcy podczas przygotowań do raportowania ESG powinni rozważyć trzy aspekty: ludzi, procesy i narzędzia, aby zapewnić skuteczność działań.


Cały wywiad dostępny na portalu Puls Biznesu pod poniższym linkiem: https://www.pb.pl/tajniki-esg-wyzwaniem-dla-przedsiebiorcow-1202322

Comments


bottom of page