top of page

Rusza szósta edycja Circular Week!

Przez pięć dni – od 23 do 27 października – podczas licznych spotkań, prezentacji i rozmów eksperci z całej Europy będą dyskutować o tym, co można zrobić, żeby modele gospodarki o obiegu zamkniętym stawały się coraz powszechniejsze. GOZ to dla nas i Ziemi, dlatego wszyscy musimy działać.
23 października rozpoczyna się międzynarodowy cykl wydarzeń poświęconych gospodarce o obiegu zamkniętym. Udział w niej zapowiedzieli przedstawiciele Unii Europejskiej, biznesu, nauki, a także przedsiębiorcy i interesariusze, dla których gospodarka cyrkularna to temat niezwykle aktualny.

Efekt cieplarniany postępuje, a wraz z nim ekstremalne zjawiska pogodowe. Dwutlenek węgla sączy się do atmosfery, życie na Ziemi, a także jej bioróżnorodność, niszczą powodzie, tajfuny, susze czy pustynnienie ogromnych obszarów. Jeziora wysychają, lodowce topnieją, podnosi się poziom mórz – wkrótce turyści nie odwiedzą już Malediwów, bo te po prostu znikną. Beztrosko korzystamy z zasobów Ziemi, a tych już brakuje – to m. in. woda, piasek, chrom, mangan, żelazo, lit… Rolnictwo ze względu na szaleństwa zmieniającego się klimatu ma się coraz gorzej, dostęp do żywności jest coraz bardziej ograniczony, choć niektórzy jedzenie wyrzucają…

To nie jest scenariusz filmu katastroficznego, to nasza rzeczywistość. Na Ziemi obecnie żyje ponad 7 mld ludzi, dwa razy więcej niż 50 lat temu. Za 12 lat pojawi się kolejny miliard. Jeśli nie zmienimy myślenia, stylu funkcjonowania, tempa konsumpcji i wykorzystywania bogactw naszej planety, w roku 2050 potrzeba będzie trzech takich planet, by zaspokoić potrzeby człowieka. To niemożliwe, więc? Trzeba działać.

– Proszę sobie wyobrazić, jak ogromna presja wywierana jest na naszą planetę przez niezwykle szybko rosnącą populację – podkreśla dr Agnieszka Sznyk, Prezes Zarządu Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO, pomysłodawczyni i organizatorka Circular Week. – Coraz gwałtowniej korzystamy z wszelkich jej zasobów, zwiększamy produkcję energii, a co za tym idzie, emitujemy do atmosfery coraz więcej dwutlenku węgla. Transformacja w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym jest naturalnym i koniecznym kierunkiem zmian – mówi dr Sznyk.


w projekcie Circular Week 2023 zadeklarowały również m. in. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Ambasada Holandii, Ambasada Kanady, Ambasada Norwegii, Ambasada Wielkiej Brytanii, Ambasada Szwecji, Ambasada Niemiec, Ambasada Francji, European Circular Economy Stakeholder Platform, Holland Circular Hotspot, Circular Change (Słowenia), Nordic Circular Hotspot, ICLEI i wiele innych!

Każdy dzień Circular Week 2023 to szereg seminariów, spotkań networkingowych, webinarów i dyskusji, również online. Poniedziałek (23.10) jest poświęcony prezentacjom i dyskusjom na temat ogólnounijnych przepisów dotyczących zmniejszania odpadów opakowaniowych oraz dobrych praktyk w biznesie. Hasło tego dnia to: „W kierunku zrównoważonych opakowań”. Wtorek (24.10) to dzień, w którym uczestnicy skupią się na temacie: „Biogospodarka cyrkularna i żywność”. Wiedząc, w jaki sposób działać, możemy z pomocą ekosystemu wspierać GOZ i marnować mniej żywności. Zaprezentuje to m. in. szwedzki kucharz, który z resztek jedzenia przygotuje wartościowe, pożywne pyszności. W środę (25.10) odbędzie się MAZOVIA CIRCULAR CONGRESS – międzynarodowa konferencja, jedna z największych w Europie, której celem jest promowanie idei gospodarki cyrkularnej, wspieranie zrównoważonych modeli biznesowych i nawiązywanie kontaktów. To kulminacyjne wydarzenie tygodnia! W ubiegłym roku kongres zgromadził 500 uczestników. W czwartek (26.10) eksperci m. in. z Polski, Niemiec i Słowacji skupią się wokół zagadnienia: „Cyrkularne miasta, gospodarka odpadami, system depozytowo-kaucyjny”. Skuteczny recykling, wykorzystywanie odpadów i cyrkularne idee realizowane w miastach – to nasza przyszłość, potrzeba jednak mądrych przepisów i skutecznych działań. W piątek (27.10) królować będzie „Przemysł tekstylny – jego przyszłość i wyzwania w modelu obiegu zamkniętego”. Tego dnia odbędą się dyskusje o wyzwaniach tej branży, a także happening w Złotych Tarasach, podczas którego specjaliści na żywo pokażą, jakie cuda można zrobić np. ze zużytych ubrań i materiałów i jakie są sposoby na danie modzie drugiego życia.

Partnerzy Circular Week 2023 doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest propagowanie i wprowadzanie modeli gospodarki o obiegu zamkniętym. Poprosiliśmy o komentarz niektórych z nich.

– Dzięki gospodarce cyrkularnej możemy ograniczyć wykorzystanie zasobów naszej planety. Jej wdrożenie wymaga jednak najczęściej zredefiniowana zarówno modelu biznesowego przedsiębiorstwa, jak i sposobu, w jaki konsumujemy i podejmujemy codzienne decyzje zakupowe – przekonuje Wiktoria Płocha, Liderka Zrównoważonego Rozwoju IKEA Retail Polska. W IKEA zrównoważony rozwój to sposób prowadzenia biznesu, a cyrkularność wywodzi się z dbałości o zasoby, świadomości kosztów i niemarnowania. Dzięki tym motywom, mającym swoje korzenie w szwedzkiej Smalandii, możemy transformować nasz model biznesowy z linearnego na cyrkularny. Chcemy oferować produkty, które będą mogły służyć naszym klientom i klientkom jak najdłużej, zarówno dzięki temu, w jaki sposób są zaprojektowane, ale i dzięki inspirowaniu do dbania o nie, asortymentowi produktów służących do napraw, aż po usługi wspierające cyrkularność. System DRS (depozytowo-kaucyjny) to również gorący temat, o którym będą dyskutować uczestnicy Circular Week 2023.

TOMRA jest obecna w krajach europejskich, gdzie system kaucyjny sprawdza się od kilku lub kilkunastu lat, ewoluując przez dostosowywanie się do bieżących potrzeb rynkowych – mówi Anna Sapota, wiceprezes ds. public affairs dla Europy Północno-Wschodniej w grupie TOMRA. – Widzimy, w jaki sposób można osiągać tak wysokie poziomy zbiórki – nawet do 98% opakowań po napojach nadających się do recyklingu. W Polsce marnujemy miliardy opakowań, które zamiast na wysypiska czy, co gorsze do środowiska czy na ulice, powinny trafić do zakładów przetwarzania. Tam właśnie powstaje z nich recyklat, z którego produkuje się nowe produkty System kaucyjny jest dla naszego kraju rozwiązaniem w ramach rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, które zdecydowanie wesprze poziomy zbiórek, także w gminach, doprowadzając do osiągnięcia wyznaczanych przez UE celów. A nie tylko cele są tu najważniejsze. Większość z nas, co potwierdzają liczne badania wśród Polaków, chciałaby lepszego i czystszego środowiska, pozbawionego zalegających śmieci – dodaje Anna Sapota.

Z kolei DS Smith porusza aktualny problem związany z nadmierną ilością odpadów opakowaniowych z plastiku: – W DS Smith kreujemy opakowania z myślą o zmieniającym się świecie, a jako wiodący dostawca proekologicznych opakowań z tektury falistej i producent papieru wierzymy, że mamy na jego przyszłość duży wpływ. Z tą świadomością pomagamy naszym klientom zastępować problematyczne tworzywa sztuczne, ograniczać ślad węglowy w łańcuchach dostaw, a także zwiększać udział materiału z recyklingu. Wierzymy, że działania na rzecz środowiska są integralną częścią biznesu, dlatego swoją pracę opieramy o założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, w której materiały i surowce są recyklingowane i zwracane do obiegu, a ilość odpadów ograniczona do minimum. Zamknięcie obiegu przy pomocy rozwiązań z odnawialnych surowców, biodegradowalnych i nadających się w 100 proc. do recyklingu stanowi fundament naszej działalności oraz współpracy z naszymi klientami.

Recykling to również ważne zagadnienie dla firmy Albea. – Oferuje ona najszerszy na świecie asortyment opakowań do produktów kosmetycznych oraz pielęgnacji osobistej, zajmując czołowe pozycje w segmencie plastikowych i laminowanych tubek. 13 000 naszych pracowników obsługuje zarówno duże, jak i małe marki w 15 krajach na całym świecie, działając w 35 zakładach produkcyjnych w Europie, Azji i Ameryce – mówi Szymon Sławiński, Sustainability Project Leader & NPD Project Manager Tubes Europe. – Naszą ambicją jest tworzenie jak najbardziej innowacyjnych i odpowiedzialnych tubek przeznaczonych do codziennego użytku: od nadających się do recyklingu i wykonanych z materiałów wtórnych, po te oparte na papierze – nieustannie się rozwijamy. Pracujemy ciężko, aby zapewnić, że do 2025 roku wszystkie nasze kosmetyczne i do pielęgnacji jamy ustnej tubki będą nadawały się do recyklingu. Jesteśmy również przekonani, że kluczowym aspektem jest ograniczanie użycia nowych materiałów na bazie surowców kopalnych, co osiągamy poprzez zmniejszanie wagi tubek, łączenie ich z nowymi materiałami i dzięki optymalizacji projektów oraz dekoracji.
– Cieszymy się, że od lat możemy uczestniczyć jako partner w Circular Week, wydarzeniu łączącym różnych interesariuszy dążących do tego samego celu, jakim jest budowanie gospodarki obiegu zamkniętego – podkreśla Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska. – Tworzywa sztuczne to kluczowy materiał innowacji, strategiczny z punktu widzenia GOZ, który pomaga redukować emisję gazów cieplarnianych i przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Jednocześnie jakakolwiek obecność odpadów tworzyw w środowisku jest nieakceptowalna, a materiał ten powinien być produkowany i wykorzystywany w sposób zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dlatego Plastics Europe jest katalizatorem cyrkularnej i zeroemisyjnej transformacji branży tworzyw sztucznych, m.in. dbając o dostępność aktualnych i wiarygodnych danych.

Modele GOZ dotyczą również funkcjonowania banków, o czym opowiada Katarzyna Bronowska, ekspertka Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). – Zajmuję się analizą ryzyk związanych z czynnikami środowiskowymi, społecznymi oraz ładu korporacyjnego (tzw. ryzyko ESG, w tym ryzyko przejścia, tj. ryzyko związane z transformacją w kierunku niskoemisyjnej gospodarki oraz ryzyko fizyczne) w procesach kredytowych. Aby móc wypełniać swoje obowiązki raportowe, banki potrzebują zgromadzić dane o swoich klientach (przedsiębiorcach), które do tej pory nie były wymagane, a które dotyczą kwestii związanych z ESG. Do obowiązkowego raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju z każdym rokiem zobowiązanych będzie coraz więcej podmiotów gospodarczych. Raportowanie kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem jest zatem obowiązkiem, które banki już obecnie realizują, ale także staje się elementem wewnętrznych procesów realizowanych przez banki i jest adresowane do coraz szerszego grona polskich przedsiębiorców.

Do współorganizatorów Circular Week 2023 dołączyło Centrum Handlowe Złote Tarasy, któremu zagadnienie GOZ również jest bliskie. – Polityka zrównoważonego rozwoju odgrywa coraz bardziej istotną rolę w branży nieruchomości komercyjnych na całym świecie, z naciskiem na zrównoważoną modę. Dlatego Złote Tarasy, swoista wizytówka Warszawy, jako pierwsze centrum handlowe w Polsce weźmie udział w wydarzeniu Circular Week Happening, w ramach European Circular Economy Stakeholder Platform – deklaruje Weronika Kendra, Marketing Manager CH Złote Tarasy, Cushman & Wakefield. – Od lat na bieżąco wdrażamy działania z zakresu ESG, jak zakup zielonej energii, segregacja odpadów czy ochrona zapylaczy, by dbać nie tylko o satysfakcję naszych klientów, ale przede wszystkim o środowisko naturalne.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www.circularweek.org i zapoznania się zeszczegółami na temat Circular Week 2023. Znajdują się tam również informacje, w jaki sposób można śledzić wydarzenia całego tygodnia 6. edycji.

Comentarios


bottom of page