top of page
CyrkularneCzwartki - baner (1980 × 786 px).png

CYRKULARNE CZWARTKI 2023

Cyrkularne czwartki. Najlepszy system kaucyjny dla Polski. to cykl webinariów poświęcony analizie funkcjonowania skutecznych systemów depozytowo-kaucyjnych

Podczas czterech spotkań czwartkowych - 2 i 30 marca, 27 kwietnia i 18 maja 2023 zaprosiliśmy do dyskusji ekspertów z Litwy, Norwegii, Finlandii i Słowacji, gdzie systemy depozytowo-kaucyjne działają już z sukcesem. Będzie to unikalna szansa na bezpośrednią rozmowę z ekspertami, zadanie pytań i wyjaśnianie wszelkich wątpliwości na temat właściwie skonstruowanego systemu depozytowo-kaucyjnego.

Dlaczego?

Zgodnie z raportem Circularity Gap Report polska gospodarka jest cyrkularna jedynie w 10,2 %, co oznacza, że prawie 90 % materiałów i surowców wykorzystywanych w Polskiej gospodarce nie wraca z powrotem do obiegu. System depozytowo-kaucyjny to jedno ze skutecznych narzędzi, które może w tym pomóc. Dodatkowo legislacja unijna wymusza na nas osiągniecie wysokich poziomów odzysku materiałów opakowaniowych już do 2025 roku. Przepisy wdrażające system kaucyjny w Polsce miały wejść w życie w 2022 r., niestety jednak nadal czekamy na ostateczną formę projektu ustawy, a jego założenia regularnie się zmieniają.

3 MARCA 2023

LITEWSKI SYSTEM KAUCYJNY

Gintaras Varnas, Dyrektor Generalny Užstato Sistemos Administratorius (USAD) zaprezentował litewski system kaucyjny. Model ten jest jednym z najnowszych w Europie. Wprowadzony w 2016 r., już w drugim roku funkcjonowania spowodował, że recyklingowi poddano aż 90 proc. opakowań po napojach. Obecnie system zbiera rocznie ponad 600 mln opakowań jednorazowych.

30 MARCA 2023

NORWESKI SYSTEM KAUCYJNY

Na webinarium 30 marca gościliśmy Kjell'a Olav'a Maldum'a, Dyrektora Zarządzającego firmy Infinitum AS. Organizacja ta już od 1999 r. odpowiada za zbiórkę butelek z tworzyw sztucznych oraz puszek na terenie Norwegii. Na spotkaniu dowiemy się, jakie działania wdrożono, by zorganizować ten jeden z najskuteczniejszych systemów recyklingu na świecie.

23 KWIETNIA 2023

FIŃSKI SYSTEM KAUCYJNY

Gościem spotkania był Tommi Vihavainen, dyrektor ds. komunikacji i usług produkcyjnych firmy PALPA, operatora systemu kaucji zwrotnej butelek dla plastikowych i szklanych oraz puszek po napojach na terenie Finlandii od 1996 r. Finlandia osiąga zbiórkę i recykling opakowań na poziomie 93%, a ciekawostką jest to, że jako jeden z niewielu krajów obejmuje systemem kaucyjnym także butelki po alkoholach wysokoprocentowych.
Weź udział w webinarium, aby dowiedzieć się co składa się na sukces fińskiego systemu kaucyjnego.

18 MAJA 2023

SŁOWACKI SYSTEM KAUCYJNY

Gościem spotkania był Marián Áč, dyrektor generalny SPRÁVCA ZÁLOHOVÉHO SYSTÉMU, czyli administratora słowackiego systemu kaucyjnego, działającego od 2022r. Mimo bardzo szybkiego wdrożenia i minimalnego czasu na budowę potrzebnej infrastruktury Słowacja osiągnęła w zeszłym roku poziom recyklingu puszek i butelek powyżej 70%, a do 2025 r. ma zamiar dojść do 90%.


 

bottom of page